Putni nalog je službeni dokument tvrtke koji prati zaposlenika (radnika) te tvrtke na službenom putovanju u inozemstvu i tuzemstvu. Dokument pod nazivom "putni nalog" sadrži slijedeće elemente:
- sam putni nalog
- putni račun
- izvještaj o završenom službenom putovanju
Putni nalog mora sadržavati sve podatke propisane zakonima i pravilnicima. dosta su koplicirani, pa zahtjevaju česte kalkulacije kod izrade i popunjavanja putnih naloga. Mi Vam možemo pomoći i izraditi, i doraditi nalog, prena Vašem zahtjevu! Evidencija putnih naloga i ubrzanje cijelog procesa.
Troškovi pravne osobe (nekog obveznika poreza na dobit, ali i poreza na dohodak) trebaju biti pismeno dokumentirani. Kada govorimo o samim putnim nalozima, dokument za knjiženje troškova se zove "putni nalog", te mora biti ovjeren od strane odgovorne osobe (najčešće direktor u tvrtki), a mora sadržavati podatak o relaciji, trajanju putovanja i poslovnoj svrsi na koju djelatnik tvrtke odlazi.
Ako djelatnik tvrtke na službenom putovanju ima troškove noćenja, cestarine, tunelarine i sl., takvi se troškovi priznaju od porezne uprave. Trenutni propisi (to se prošlih godina mijenjalo) ne obvezuju da uz putni nalog moraju biti priloženi dokazi o plaćenoj cestarini ili sl. kojima bi se dokazivalo da je put doista i obavljen. Ako uz putni nalog nema računa za cestarinu, osobi se ne nadoknađuje trošak cestarine.
No, upozoravamo sve čitatelje da su putni nalozi vrlo često predmet poreznog nadzora jer su se često u poreznom nadzoru isplate dnevnica u slučaju da nije bilo isplate i nekih drugih troškova koji ukazuju da je put doista i obavljen (npr. nema računa za noćenje, nema računa za cestarinu) proglašavali plaćom i naknadno se nadziranoj tvrtki utvrdila obveza obračuna i uplate doprinosa "iz plaće" i "na plaću", te "poreza na dohodak". Da bi se tako nešto izbjeglo, porezni obveznik je morao dokazivati da je put doista i obavljen.